گروه معماری فاز 2

وبلاگ آموزش حرفه ای فاز 2 معماری

بزرگ نمایی قسمتهایی از پلان LAYOUT

مرحله دیگر از فاز دو معماری بزرگ نمایی قسمت هایی از پلان است که دارای جزئیات خاصی می باشد و نیاز دارد که بعد از بزرگ نمایی مقطعی از آن هم تهیه شود مثل بزرگ نمایی سرویس ها ، حمام ، آشپزخانه ، دستگاه پله .

مرحله اول : جدا کردن آن قسمت مورد نظر از پلان می باشد و بعد از آن شروع به HATCH زدن نازک کاری آن قسمت می نمائیم . وقتی HATCH زدن به اتمام رسید اگر نیاز به مبلمان مورد نظر هم باشد مثل سرویس ها که حتماً باید جای آنها مشخص شود (مطابق با نقشه های تاسیسات ) جاگذاری می نمائیم . از دیگر اجزاء مورد نیاز در بزگ نمایی میتوان به موارد زیر اشاره نمود :

1. محل آبروها    2. کدهای ارتفاعی    3. تیپ بندی درب و پنجره    4. آکس بندی سازه در صورت وجود ستون  5 .اندازه گذاری دقیق که تمامی تیغه ها و درب ها اندازه گذاری می شوند .

- یک نمونه از بزرگ نمایی پلان هم برایتان می گذارم.

مرحله دوم : برش از آن قسمت بزرگ نمایی شده است که دقیقاً مثل بزرگ نمایی WALL SECTION عمل می کنیم فقط در اینجا اول برش را انجام می دهیم بعد از آن بقیه مراحل را طی می کنیم.

توجه داشته باشید که محل برش از سرویس ها مهم می باشد زیرا که منظور از بزرگ نمایی و برش سرویس ها نشان دادن جزئیات کف ، دیوار ، سقف و اجزاء سرویس ها (دستشوئی ،سینک ،توالت فرنگی  ...)می باشد.

- تصویر برش از سرویس که در قسمت قبل بزرگ نمایی کرده بودیم برایتان می گذارم.

بزرگ نمایی باکس پلهSTAIR LAYOUT :

بزرگ نمایی باکس پله هم شباهت به بزرگ نمایی سرویس دارد با این تفاوت که دیگرنیاز به برش از باکس پله نداریم بجز در زمانی که برش ساختمان از دستگاه پله رد نشده باشد که در غیر این صورت به برش هم نیاز داریم .

از مواردی که باید به آن اشاره کنم که باید درون بزرگ نمایی درج شود :

1. اندازه گذاری دقیق که تمامی کف پله ها باید درون آن مشخص شوند

2. شماره زدن روی پله ها

3. نشان دادن محافظ پله روی پلان

4. کدهای ارتفاعی

5. کد معرفی به جدول نازک کاری

6. آکس بندی طبق سازه

7.نشان داد مسیر نقشه مبدا (REF )

8. تیپ بندی درب و پنجره

نکته: به تعداد دستگاه پله در طبقات نیاز به بزرگ نمایی دستگاه پله داریم ، مثلاً اگر در یک ساختمان 2 طبقه با زیر زمین، احتیاج به 4 بزرگ نمایی از باکس پله داریم  1. زیر زمین    2. طبقه همکف   3. طبقه اول    4. اطاقک پله یا خرپشته

- نمونه ای از بزرگ نمایی باکس پله متعلق به ساختمان 2 طبقه با زیرزمین را برایتان می گذارم.

 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و سوم دی 1386ساعت 11:41 بعد از ظهر  توسط داود  | 

WALLSECTION

مرحله بعدی از فاز دو معماری که معمولاً بعد از SECTION می باشد WALLSECTION  است .

WALLSECTION یا به عبارتی دیگر بزرگ نمایی قسمت هایی از مقطع, را زمانی انجام می دهیم که احتیاج به نشان دادن جزئیات بیشتر , دقیق تر و معرفی مواد و مصالح مصرفی (MATERIAL) از بخشهای مختلف SECTION نیاز داریم  که معمولاً در تمامی  پروژه های فاز دو معماری به تعدادی WALLSECTION احتیاج پیدا خواهیم کرد .

بعد از مقدمه ای که در مورد WALLSECTION گفته شد به سراغ نحوه اجرای آن می رویم برای مرحله اول قسمت هایی که می خواهیم بزرگ نمایی بشوند را با یک محیط بسته جدا می کنیم (rectangle) . وقتی محیط مورد نظر مشخص شد آنرا از بقیه قسمت های SETION جدا می کنیم . سعی کنید از جاههایی WALLSECTION را جدا کنید که نسبت به قسمت های دیگر مهمتر و دارای جزئیات بیشتر باشد .

مرحله 2 : در این مرحله نوبت به اندازه گذاری عمودی از کناره های محیط WALLSECTION میرسد از داخل محیط هم در صورت لزوم می توانید اندازه گذاری کنید.

مرحله 3 : معرفی مواد و مصالح بکار رفته شده در WALLSECTION است که اصولاً به شیوه های مختلفی اینکار را انجام می دهند که خودمان با این روش که در ادامه برایتان توضیح می دهم خیلی کار کرده ایم . برای معرفی مصالح از خطوطی که از درون WALLSECTION بیرون می آوریم استفاده می کنیم , فرق این کار با نمونه های دیگر این است که اسم مصالح را مستقیماً روی خطوط معرفی نمی گذاریم , این کار باعث خلوت شدن محیط WALLSECTION می شود . به تعداد مصالح بکار رفته شده از شماره یک شروع به معرفی کردن می نمائیم بعد از اتمام لیست مصالح , شماره مصالح مورد نظر را روی خطوطی که قبلاً بیرون آورده بودیم , می گذاریم . توجه داشته باشید که نظم در چیدمان خطوط معرفی و اندازه گذاری از شلوغی بیش از حد و گیج کننده کردن محیط نقشه جلوگیری می کند.

مرحله 4 : در این مرحله پایانی هم کدهای ارتفاعی مورد نیاز را می گذاریم و شماره نقشه ای که این WALLSECTION از آن بیرون آمده را می گذاریم.(REF:000)

دو نمونه از WALLSECTION های کار شده را برایتان می گذارم.

WALLSECTION دوم :

 

WALLSECTION سوم:

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه شانزدهم دی 1386ساعت 11:30 بعد از ظهر  توسط داود  | 

فاز دو مقطع

یکی دیگر از اجزای مهم معماری مقطع یا SECTION  می باشد.

مقطع از جمله آیتم هایی است که می توان با آن به مقایسه معماری و سازه پرداخت و قبل از فاز دو کردن یک مقطع تمامی آکس ها، کدهای ارتفاعی، دیوارهای برشی، فونداسیون، درز انقطاع وانبساط، دستگاه پله و داکتها را با سازه و معماری و تاسیسات باید چک کرد که اشکالات کار مشخص شود. بعد از کنتر ل آیتم های بالا و اطمینان از هماهنگی  بین نقشه های ذکر شده شروع به فاز دو کردن یک مقطع فاز یک می نمایم مرحله به مرحله برای شما توضیح می دهم.

1- انتقال دادن آکس های پلان روی برش ( فقط قسمتی که خط برش از آن رد شده است).

2- انتقال دادن فونداسیون و شناژ روی مقطع (قبل از انتقال آن ها باید کدهای ارتفاعی روی  فونداسیون را از نقشه های سازه به دست آورد).

3- انتقال دادن تیرهای سازه به روی مقطع برای اینکار  هم باید خط برش را از روی پلان معماری به روی پلان  تیرریزی سازه انتقال داد تا تیرهای اصلی و فرعی برش خورده مشخص شوند.

4- بعد از اتمام مراحل بالا اول از همه شروع می کنیم از کف طبقه همکف یا زیرزمین کف سازی را طبق جدول نازک کاری انجام می دهیم تا به آخرین طبقه برسیم.

5- بعد از اتمام کف سازی نوبت به نازک کاری دیوارهایی که خط برش از آن ها گذشته است می رسد که باز هم با توجه به جدول ،آنها را انجام می دهیم.

6- در این مرحله نوبت به دستگاه پله و جاگذاری سقف کاذب می رسد. برای جاگذاری سقف کاذب اول از هر چیز احتیاج به دتایل آن نوع خاص از سقف کاذب داریم که در ایران استفاده می شود مثل سقف کاذب با رابیتس، سقف کاذب کلاف، سقف کاذب دامپا، سقف کاذب P.V.C و ... که در پایان مطلب نمونه ای از این نوع سقف را برایتان می گذاریم. بعد از دتایل و نحوه اجرای آن نوع به خصوص از سقف کاذب درون مقطع جاسازی می کنیم.

7- بعد از سقف کاذب نوبت به فاز دو کردن دستگاه پله می رسد که از اهمیت زیادی در مقطع برخوردار است برای این کار اول از هر کاری با نقشه های سازه مقایسه می کنیم و قسمت سازه ای آن را از نقشه های سازه انتقال می دهیم. بعد از آن نوبت به نازک کاری از روی کد تمام شده معماری است. نمونه ای از فاز دو دستگاه پله با نرده تمام فلزی را برای بهتر فهمیدن مطلب می گذارم.

8- مرحله بعدی جاگذاری درها و پنجره هایی که به صورت نما یا برش دیده می شوند که طبق تیپ بندی انجام می شود و همینطور احتیاج به کد تیپ بندی آن نوع خاص از درب یا پنجره خواهیم داشت. همان طور که در مطالب قبلی برایتان دو نمونه از برش پنجره و درب را گذاشته بودم در این جا هم نمونه برش خورده یک نمونه از درب P.V.C را برایتان می گذارم که طراحی و اجرایی آن هم کار آقای زنگی آبادی هستش .                                نکته۱: برای داشتن جزئیات دقیق نوع درب یا پنجره احتیاج به جزئیات کارخانه تولید کننده آن محصول دارید که با مراجعه به سایت مخصوص یا نمایندگی های آن ها این جزئیات را دریافت نمائید. بعد از به دست آوردن درب و پنجره طبق تیپ بندی نوبت به جاگذاری آن ها درون مقطع می رسد که بسته به نوع  و اجرای آن با نازک کاری انجام و نصب می نمایم.

نکته۲: توجه داشته باشید که کل مبحث فاز دو برش ساختمان که گفته شد یک سری موارد کلی از فاز دو بود،که شما قطعاً با جزئیات خاص دیگری روبرو خواهید شد که نیاز به تجربه اجرایی کردن آن جزئیات را خواهید داشت.

9- در مرحله پایانی فاز دو مقطع به کدهای ارتفاعی نیاز داریم که تماماً از روی کدهای معماری و با احتساب کف سازی درج خواهیم کرد.

بخاطر درک بهتر از نحوه فاز دو SECTION یک نمونه برایتان گذاشتم .

*برای دیدن عکس ها با کیفیت بهترعکس را درون کامپیوتر save کنید.

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوازدهم دی 1386ساعت 10:14 بعد از ظهر  توسط داود  | 

تبدیل یک پلان فاز یک به فاز دو


 

مرحله دوم د رفاز دو معماری , تبدیل  پلان فاز یک به پلان فاز دو است که بترتیب زیر عمل می کنیم:

1)     لایح بندی برای تمامی اجزاء و متریال استفاده شده در پلان فاز دو معماری الزامی است .

2)     مطابقت دادن آکسهای معماری با آکسهای سازه .

3)      انتقال دادن ستونهای سازه روی نقشه های معماری .

4)     جا به جا کردن دیوارهایی که با ستون گذاری تناقض دارند به شرط آنکه به معماری از لحاظ طراحی و عملکرد فضا های مورد نیاز و به سازه از لحاظ بار گذاری لطمه ای وارد نکند . باید توجه داشت که اگر دیوارهای ساختمان از جنس خاصی باشند مثل دیوارهای 2 جداره , حتمأ درون دیواهای پلان جاگذاری شوند.

5)     نازک کاری در پلان با توجه به مشخصات جدول نازک کاری هر فضا شروع می گردد. ترسیم کلیه خطوط نازک کاری اعم از کاشی , سنگ , اندود و... روی پلان با رعایت ضخامت آنها مطابق با متریال پیشنهادی که هرچه گویا تر باشد , اشکالات فاز یک شفاف تر و ارائه فاز دو کامل تر می گردد.

6)     نوع Hatch   مطابق با استانداردهای بین المللی و مقیاس آنها بسته به سلیقه شخصی و گرافیک کار دارد.

7)     جاگذاری درب و پنجره با جزئیات اجرایی درون پلان با توجه به تیپ بندی . در این مرحله هم باید توجه داشته باشید که با وجود نازک کاری در پلان درب و پنجره دقیقأ در محل خود نصب شود و اتصال نازک کاری به آنها مطابق روش اجرایی باشد .(یک نمونه از این نوع اتصال برایتان گذاشتم )

8)     جا گذاری اجزاء های دیگر مثل , کمد  آسانسور , انواع بالابر و یا جزئیات خاص مطابق با پیشنهاد شما و نمونه موجود در بازار با توجه به تائید کارفرما در نقشه ها استفاده گردد.

9)     یکی دیگر از مراحل فاز دو تکمیل پلانها , گذاشتن کد ارتفاعی و مشخصه تیپ بندی درب و پنجره و O.K.B  در نقشه ها الزامی می باشد .( نمونه این کد را برایتان گذاشتم)

10) آخرین مرحله, اندازه گذاری(Dimension) در پلان می باشد و از موارد مهم و حائز اهمیت در فاز دو است و به دو دسته خارجی و داخلی تقسیم می شود :           1. اندازه گذاری خارجی ساختمان معمولأ به چهار ردیف احتیاج دارد که ردیف اول مختص Dim سفت کاری , ردیف دوم مختص Dim شکستها ساختمان ردیف سوم مختص اندازه کلی ساختمان  ردیف چهارم مختص آکس بندی می باشد .                           نکته 1: اندازه گذاریها در مقاطع و Wallsection و همچنین در Detail اجباری می باشد زیرا تنها جایی است که ضخامت مصالح و متریالها نشان داده می شوند.                                                                                                   نکته 2: تمامی اندازه گذاری ها در پلان از روی سفت کاری باید زده شوند (به جزء کف سازی های داخلی که از روی نازک کاری گرفته می شود ).

2. اندازه گذاری داخلی باید طوری باشد که هیچ دیوار یا فضایی بدون اندازه گذاری نباشد . اندازه گذاری ها باید دقیق و در عین حال نباید باعث شلوغی بیش از حد پلان شود . اندازه گذاری ها باید از محل باز شوها بگذرند . اندازه گذاری روی قوسها احتیاج به مشخص کردن مرکز آن قوس در پلان دارد .

 

در پائین هم یک نمونه از کارهای خودمان را برایتان می گذارم که بهتر بتوانید با نحوه فاز دو کردن یک پلان ساختمان آشنا شوید.

 

+ نوشته شده در  شنبه یکم دی 1386ساعت 11:1 بعد از ظهر  توسط داود  |